Wersja Polska English version

Rodzina

Unable to load Tweets

Korzenie

Dziadek, Kazimierz Paszkiewicz był kierownikiem szkoły w Łochowie pod Bydgoszczą; starszy brat dziadka, wuj Stefan Paszkiewicz to uczestnik powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Brat babki, ks. Prałat Roman Zientarski był więźniem obozów koncentracyjnych w Dachau i Buchenwaldzie; drugi z braci ks. infułat Władysław Zientarski był kustoszem Biblioteki Archidiecezjalnej w Gnieźnie.

Rodzina

Rodzice, Jan i Teresa z domu Paszkiewicz pracowali jako projektanci w biurze projektowym w Bydgoszczy. Oboje należeli do “Solidarności” – ojciec przewodniczył komisji zakładowej w biurze projektowym, w którym pracował; mama w czasie stanu wojennego zbierała pieniądze dla podziemnej “Solidarności”. Oboje są na emeryturze; mieszkają w Chobielinie pod Bydgoszczą.

Żoną Radosława Sikorskiego jest Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka i pisarka. Absolwentka Yale, uczęszczała również do Oxfordu i London School of Economics. Autorka książek “Między Wschodem i Zachodem” oraz “Gułag”, za który w 2004 roku otrzymała prestiżową nagrodę Pulitzera w kategorii “non fiction” oraz brytyjską Duff-Cooper Prize. Była redaktorem działu zagranicznego i zastępcą redaktora naczelnego tygodnika “Spectator”, redaktorem politycznym w “Evening Standard”. Jej teksty ukazywały się m.in. w “The New York Review of Books”, “The Wall Street Journal”, “The Financial Times”, “The International Herald Tribune”, “Foreign Affaires”, “The Weekly Standard”, “The Independent”, “The Guardian” Była członkiem kolegium redakcyjnego Washington Post, w którym od 2009 roku pisze felietony poświęcone sprawom zagranicznym. Mają dwóch synów, 17-letniego Aleksandra i 14-letniego Tadeusza. Mieszkają w Warszawie i w Chobielinie pod Bydgoszczą.