Wersja Polska English version

Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji Wrocław Global Forum

Unable to load Tweets

– “Ważnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć w obecnej sytuacji międzynarodowej jest to jak Polska, Europa i Stany Zjednoczone mogą działać bardziej efektywnie w strukturze partnerstwa transatlantyckiego na rzecz wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa” – powiedział marszałek Sejmu Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji Wrocław Global Forum, która odbyła się w ostatni weekend. W swoim wystąpieniu marszałek poruszył kwestię pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. – “Walki trwają na całej linii frontu, a działania Rosji wyglądają na przemyślaną taktykę, której celem jest zwiększenie nacisku na Kijów i przetestowanie reakcji Zachodu w sytuacji konfliktu zbrojnego’ – stwierdził Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu podziękował Stanom Zjednoczonym za zaangażowanie w sprawy europejskiego bezpieczeństwa. – “Wyraźna obecność amerykańskiej armii w Europie jest wciąż potrzebna” – podkreślił.

Podczas konferencji wręczono nagrody Freedom Awards, przyznawane przez Radę Atlantycką od 2009 roku osobom lub organizacjom działającym na rzecz walki o wolność i pokój.

W tym roku jednym z laureatów został były premier i minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wygłosił laudację na cześć Carla Bildta. – “Dziś nagradzamy byłego premiera i ministra spraw zagranicznych Szwecji, specjalnego reprezentanta Unii Europejskiej do spraw byłej Jugosławii, wysokiego komisarza do spraw Bośni i Hercegowiny, a pomijając wszystkie tytuły – prawdziwego przyjaciela Polski’ – powiedział marszałek Sejmu.